Recept na Araba - kniha, ktorá ma upútala

Autor: Romana Haulíková | 13.4.2015 o 13:52 | Karma článku: 2,45 | Prečítané:  530x

Táto kniha vyšla už dávnejšie, avšak mne sa dostala pod ruku až v tomto období. Zaujalo ma ako autorka dokázala vtiahnuť čitateľa do deja a ukázať mu zvyky z inej kultúry. 

Meno autorky v nás môže vopred evokovať, že ide o cudzokrajnú autorku, avšak je to omyl. Viktória Darsane je rodená východniarka. Vyštudovala vysokú školu v Košiciach, neskôr sa presťahovala za prácou do zahraničia a vo svojej prvotine píše čiastočne aj zo svojich vlastných životných skúseností. Momentálne vychováva spolu s manželom dve dcéry a žije vo Švajčiarsku.

Samotný dizajn knihy je zaujímavý. Obal knihy nie je typicky hrubý, ale takisto moderný paperback. Je potlačený sýtymi farbami, ktoré na prvý pohľad pútajú pozornosť. Kniha má zámerne malý rozmer, aby sa zmestila do každej kabelky. Pre záujemcov, ktorých táto kniha zaujala, už vyšlo aj pokračovanie. Narozdiel od prvej knihy ho však nevydalo vydavateľstvo Evitapress, ale Vydavateľstvo PT pod titulom Posadnutá.

Kniha je písaná v prvej osobe jednotného čísla, v minulom čase, lebo autorka opisuje udalosti, ktoré sa už uskutočnili. Hlavná postava Nina, sympatická mladá dievčina, odcestuje zo Slovenska na skusy do zahraničia, konkrétne do Švajčiarska. V tejto krajine sa to hmýri arabskými prisťahovalcami a netrvá krátko, kým sa do jej života pripletie jeden z nich. Nina sa zapletie do komplikovaných vzťahov, ktoré vedú až k pôrodu jej prvej dcéry, ktorú má s Arabom. Vzťah však stroskotá, ale nový partner nenechá na seba dlho čakať. Znova Arab. Autorka ďalej rozvíja život v multikultúrnom vzťahu, neskôr aj v manželstve. Pre čitateľa môže byť zaujímavé čítať o strete dvoch kultúr, nie len o vzťahových problémoch, ale aj o nádherných opisoch arabských krajín a mentality ich ľudí. Kniha je písaná moderne, pútavo, jednoduchým jazykom, zrozumiteľným pre každého čitateľa. Je rozdelená do 28 krátkych kapitol, ktoré na seba nadväzujú. V každej časti cítiť jemnú mieru autobiografie, ktorá čitateľa ešte viac vtiahne do opisovaného sveta.

Knihu by som zaradila medzi typické, najmä dámske, oddychovky, ktoré sú ideálne na čítanie po náročnom dni, kedy už čitateľ nechce premýšľať nad psychologickými, alebo inými úvahami. Kniha má 271 strán, s porovnaním s inými takýmito knihami, však čitateľ zistí aj nové informácie o iných kultúrach, takže sa nedá celkom zaradiť medzi knihy, ktoré by nám nič nedali. Knihu som dostala ako darček, no vystriedali si ju odvtedy viaceré moje známe, takže by som ju vrelo odporúčala všetkým čitateľkám, ale aj čitateľom, od 20 do 100 rokov :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Marek Vagovič: Fico sa potrebuje udržať, aby sa kauzy nevyšetrili

Niektorí novinári berú Ficove výroky o prostitútkach príliš osobne, tvrdí novinár Marek Vagovič.

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Žiaden záujemca neponúka cenu, ktorá by uspokojila U. S. Steel. Predaj neuzavreli.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.


Už ste čítali?